پرسش و پاسخ

بازدید : 130 - پاسخگو : دکتر عبدالرحیم گواهی
سوال شماره ۵۸۳
دیروز یکی از شاگردانم می‌گفتند روی سایت‌ها پرشده از جملاتی در مدح حضرت علی نظیر این‌که پیامبر(ص) به عمر فرمودند اگر دیدی همه مردم از راهی می‌روند و حضرت علی(ع) از راه دیگری تو راه علی را برو و ذمّ خلفای اول و دوم نظیر این‌که ابوبکر هنگام مرگ می‌گفت کاش آن کار را با فاطمه [قضیه غصب فدک] نکرده بودم، یا این‌که عمر مکرّر می‌گفت «لَوْلا عَلِیٌّ لَهَلَکَت عُمَر» تکلیف ما با این مطالب چیست؟ گفتم باتوجه به اهمیت موضوع بهتر است پاسخ شما را در سایت مرکز بگذارم که همه دوستان ببینند.

1.      قبل از هرچیز بگویم که بنظر من اینها کلمات درست و بر حق‌ای هستند که از آنها اراده باطل شده  است ولذا پخش و اشاعه و تکرار آنها شرعاً حرام است. به تعبیر خود مولای متقیان اینها «كَلِمَةُ حَقٍّ يُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ» می‌باشند.

2.      تا جایی‌که بنده می‌دانم بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و رهبر فعلی انقلاب نیز هرگونه بدگویی از مقدسات اهل سنت و ایجاد تفرقه بین اهل سنت و شیعه را ممنوع و حرام دانسته‌اند. حالا کسانی‌که ندانسته این حرفها را مطرح و تکرار می‌کنند پیرو کدام مذهب و مرجع هستند نمی‌دانم!

3.      چنان‌که می‌دانیم سبک و سیره خود حضرت علی(ع) در زمان حکومت سه خلیفه اول نیز هرگز مبتنی بر شکاف و اختلاف و طرد و انشقاق نبود، بلکه همواره و در همه حال مسأله وحدت و انسجام امّت اسلام را مدّنظر داشتند.

4.      بر همین منوال در هیچ کجای نهج‌البلاغۀ یک کلمه زشت هم نسبت به آن سه خلیفه، و بویژه خلفای اول و دوم که عملکرد موجه‌تر و قابل قبول‌تری داشتند به‌چشم نمی‌خورد. فقط در یک مورد حضرت در رابطه با حکومت عمر، که مثل بعضی از تندروهای امروز خودمان نسبتاً خشونت محور بود، می‌فرمایند مردم حکومت را در «موضع‌ای خشن» (موضع الخشناء) قرار دادند.

5.      بنابر فرمایش قرآن کریم، سبّ و لعن در حق مخالفان به‌هیچ‌وجه مباح و مجاز نیست (سوره انعام، آیه 108). چون این‌کار ناآگاهانه موجب عمل متقابل آنها و توهینشان به خداوند و مقدسات ما می‌شود (همانجا).

6.      به‌نظر اینجانب، والله اعلم، از ظواهر امر چنین بنظر می‌رسد که برنامه بعدی امریکا و ائتلاف عبری ـ عربی و قلم به مزدهای حیفا و تیرانانشین دامن زدن به راه‌اندازی یک جنگ تمام عیار شیعی ـ سنی ابتدا در افغانستان و سپس در مناطق مرزی سنی نشین ایران می‌باشد. طرح این مباحث و موضوعات در این مقطع زمانی نیز پیش درآمد همان طرح خائنانه می‌باشد.

7.      به همین دلیل هم بنده خدمت شاگردان، دوستان، و سروران عزیزم عرض می‌کنم که هرکسی این روزها ناآگاهانه به تکرار و اشاعۀ این قبیل حرف‌ها بپردازد جاهل است و هرکسی هم که با علم و آگاهی چنین کند خائن است. درهرصورت، بنده خدمت این قبیل افراد عرض می‌کنم عزیزان: فَأینَ تَذهَبون؟

8.      به قول مولانا جلال‌الدین محمد بلخی: چشم باز و گوش باز و این عمی/ حیرتم از چشم‌بندی خدا

9.      حیف از ملت بزرگ و با فرهنگ و قدیمی ایران است که بازیچه دست اذناب سیا و موساد و سایر سرویس‌های خارجی قرار بگیرد و نسبت به مقدسات اقوام دیگر اهانت ورزد.

10.  یک کلمه هم راجع‌به راه حل عرض کنم. رسول مهربانی‌ها فرمودند: «اِذَا التَبَسَت عَلَیکُمُ الفِتَنُ، کَقِطَعِ الَّیلِ المُظلِمِ فَعَلَیکُم بِالقُرآنِ» (وقتی که فتنه‌ها چون پاره‌های شب تاریک همه‌جا را فرا گرفت بر شما است که به قرآن پناه برید).

 

                                                                                       عبدالرحیم گواهی

                                                                              دماوند ـ پنجشنبه 10 تیرماه 1400

برچسب ها

هیچ برچسبی مرتبط با این پرسش و پاسخ وجود ندارد