لطفا صبر کنید ...
پرسش و پاسخ
پرسش و پاسخ


پرسش (15)

آیا در اسلام به زن نیز نگاه کالایی دارد و خرید و فروشی است که برای ازدواج مهر تعیین می کند و یا تعیین نفقه و این جور چیزها؟


پاسخ

.

د ...

پاسخ دهنده : مرکز پژوهش ادیان مشروح پرسش و پاسخ ...

بازدید : 216
نظرات درج شده : 1
برچسب های مرتبط :

پرسش (14)

ضمانت اجرای اخلاق چیست؟ نقش اخلاق در موفقیت روزمره کدام است؟ و آیا تا خوب ها خوب تر نشوند ، بد ها خوب نمی شوند؟


پاسخ

به نظر ما همه پرسش‌های فوق‌الذکر به نحوی با یکدیگر ارتباط دارند و جوهره مشترک همه آنها در رابطه با نقش اخلاق، اگر نه در موفقیت، حداقل در کمال‌یافتگی و سعادت آدمی است.
تردیدی نیست که مقوله اخلاق، هم از بعد متااتیک (meta ethics) یا فلسفه اخلاق و هم از بُعد احکام و هنجارهای دستوری اخلاق یا علم‌الاخلاق مصطلح، از قدیم الایام و زمان افلاطون و ارسطو (اخلاق نیکوماخوس) تا زمان کانت و عصر حاضر همواره برای بشر مطرح بوده و مایه دغدغه‌ خاطر علماء و فلاسفه، و فقها و متکلّمین، و عرفا و متصوفه جوامع بشری بوده است.
سرمنشأ و نیز ضامن اجرای اخلاق را عقل و وجدان (فطرت) و دین (ایمان) آدمیان دانسته‌اند، هرچند که همین‌جا باید اضافه کنیم که عقل سالم، وجدان سالم، و ایمان درست. زیرا در طول هزاران سال تاریخ بشری چه جنایت‌ها که تحت عنوان عقل و دین صورت نگرفته و چه مصیبت‌هایی که از ناحیه وجدان‌های ناپاک و قلوب منحرف به انسان‌ها وارد نشده است.
برای کوتاه شدن این پاسخ آن را به اخلاق دینی یا اخلاق در حوزه دین محدود می‌کنیم و مبا ...

پاسخ دهنده : دکتر عبد الرحیم گواهی مشروح پرسش و پاسخ ...

بازدید : 310
نظرات درج شده : 0
برچسب های مرتبط :

پرسش (13)

چه چیز اسلام خوب است؟


پاسخ

دوست عزیز سئوال شما کوتاه امّا پاسخ آن بلند است. تصدیق می‌فرمائید در این مختصر امکان عرضه همه معارف و مکارمی که اسلام بدان دعوت می‌کند و اینجانب آن را پذیرفته‌ام نیست. حتی در حد اطلاعات اندک اینجانب. ناگزیر به مختصری قناعت می‌کنم و البته راه گفتگو باز است: اسلام زندگی سعادتمندانه را همان زندگی بی‌آلایش و پاک انسان فطری می‌داند. و به خلاف مکاتب و حتی دین‌ها راه خداپرستی و دینداری را از برنامه زندگی جدا نمی‌کند و برنامه دینی و خداپرستی را در متن برنامه ...

پاسخ دهنده : استاد مهدی چهل تنی مشروح پرسش و پاسخ ...

بازدید : 251
نظرات درج شده : 0
برچسب های مرتبط :

پرسش (12)

چرا آدم و حوا از بهشت به زمين فرستاده شدند؟


پاسخ

در ابتدا باید یادآور شویم که مباحث مربوطه به آفرینش و خلقت و آغاز یا پایان انسان و جهان، به‌جهت دور بودن زمانی آنها از ساحت و نشئه وجودی‌ای که ما در آن هستیم، در همه ادیان و فرهنگ‌ها جنبۀ سمبولیک و رمز و راز‌آلود داشته و به همین دلیل هم از آنها با عناوینی چون داستان آفرینش، افسانه خلقت، اساطیر باستانی و غیره یاد می‌شود، و نه یک حادثه و پدیدۀ واقع در فاصله زمانی‌ای نزدیک و قابل بحث و بررسی و وارسی دقیق علمی.
دیگر این‌که مواجهه ما انسان‌های امروزی با آغاز و فرجام جهان، پیدایش و تکامل حیات روی این کره‌ خاکی، خلقت انسان، و غیره نیز باید به‌همین صورت سمبولیک و اساطیری باشد، چون‌که ما را به داده‌ها و تجربیات علمی صدها هزار و بلکه میلیون‌ها سال قبل به‌هیچ‌وجه دسترسی نیست. بگذریم از این‌که معلوم نیست راستی‌آزمایی (verification) اساطیر باستانی چه گرهی می‌تواند از کار فروبسته بشر امروز بگشاید؟
اگر بخواهیم از بعضی از افسانه‌های خلقت نزد اقوام بومی و بدوی صرف‌نظر کنیم، به‌ ...

پاسخ دهنده : دکتر عبد الرحیم گواهی مشروح پرسش و پاسخ ...

بازدید : 216
نظرات درج شده : 0
برچسب های مرتبط :

پرسش (11)

چرا در جنگ صفین حضرت علی(ع) عمر و عاص را نکشتند؟


پاسخ

امیرالمومنین در نهج‌البلاغه می‌فرماید «ما ظَفِرَ من ظَفِرَ الاثم به الغالب بالشر المغلوب = پیروزی نیافته‌است آنکه به‌وسیله گناه پیروز شد، هرکه به سبب شرارت پیروز شود شکست خورده‌است» بعضی از مورخان نوشته‌اند که حیله عمروعاص را «بسر بن ارطاه» نیز بکار برد و از مرگ نجات یافت. اگر معاویه هم به میدان می‌آمد رفتار امیرالمومنین همین‌گونه بود. و تمام زندگی او علیه‌السلام همین‌گونه بوده‌است. در شورای عمر سه بار عبدالرحمن‌ بن عوف پیشنهاد کرد با تو بیعت می‌کنم به‌شرط عمل به کتاب خدا و سنت رسول‌الله و عمل به سیره خلیفه اول و دوم. و حضرت هربار شرط سوم را رد کردند و عثمان هر سه بار شرط آخر را پذیرفت و ظاهراً به همین بهانه سیزده سال دیگر خانه‌نشین شدند.
در صفین پس از فراری دادن لشگر معاویه از فرات، حاضر نشدند به اصرار بعضی از یاران خود معامله به مثل کنند و آب را بر لشگر شام ببندند. در تقسیم بیت‌المال پیشنهاد طلحه و زبیر را نپذیرفتند و حاضر نشدند روش تقسیم عمر و بذل و بخشش‌ها ...

پاسخ دهنده : استاد مهدی چهل تنی مشروح پرسش و پاسخ ...

بازدید : 240
نظرات درج شده : 0
برچسب های مرتبط :


صفحه اول    صفحه قبل    46    47    48    49    50    صفحه بعد    صفحه آخر

کلیه حقوق متعلق است به مرکز پژوهش ادیان جهان
Copyright 2011-2012 World Religion Research Center All rights reserved
Designed & Powered by RedPineSoft
بازدید امروز : 126
بازدیـــــد کـل : 335393
خبــرنـامه مرکز پژوهش ادیان جهــان
ایمیل خود را وارد کنید و آن را به لیست خبرنامه اضافه و یا از آن حذف نمایید
عضویت در خبرنامه افزودن ایمیل به خبرنامه حذف ایمیل از خبرنامه