سلطان عشق (نگاهی نو به واقعه عاشورا)

بازدید : 309 - ۱۸ آبان ۱۳۹۸
سلطان عشق (نگاهی نو به واقعه عاشورا)
عنوان سلطان عشق (نگاهی نو به واقعه عاشورا)
نویسنده دکتر عبدالرحیم گواهی
مترجم .
نوبت چاپ 0
ناشر مولی
چاپ اول ۱۸ آبان ۱۳۹۸
قیمت 0 تومان
«سلطان عشق: نگاهی نو به واقعه عاشورا»، تألیف دکتر عبدالرحیم گواهی، تهران، نشر مولی، چاپ اول 1395.
 
این کتاب درحدود 286صفحه در قطع وزیری، شامل دو مقدمۀ نویسنده (مقدمۀ چاپ اول و دوم و سوم) گردآوری شده است. در مقدمۀ اول، مؤلف بیان می‌دارد این سخنرانی‌ها در جلسات عمومی تفسیر قرآن ایراد شده و لذا آیات در راستای بحث اصلی جلسه می‌باشند. همچنین این سخنرانی‌ها در ظرف زمانی، و بالطبع شرایط سیاسی ـ اجتماعی متنوع و گسترده‌ای ایراد گردیده و درمورد مسائل و مطالب حساس و احتمالاً جنجال‌برانگیز، سند سخن نیز ارائه شده است.
 
در مقدمۀ دوم، مؤلف به‌ بیان اصلاحاتی در کتاب از ‌جمله ویرایش و موضوع‌بندی درجهت استفاده کاربردی‌تر برای اهل مطالعه و دین‌پژوهان می‌پردازد و نظر خود را نسبت‌به طیف گسترده مخاطبان چاپ نخست، این‌گونه بیان می‌دارد که، در جامعۀ به‌شدت احساسی و احساسات‌زدۀ امروز ما، که سخن‌هایی افراط و تفریط‌‌گونه، لَه و علیه دین و دینداری و عقلانیت دینی، از ناحیه قشرها و جناح‌های اجتماعی ـ دینی مختلف عنوان می‌شوند، برخورد با هرنوع سخنرانی و موضع‌گیری دین‌محور دستخوش رویکرد‌ها و اظهارنظرهایی به‌شدت متفاوت می‌باشد و سعی خود را در بیان مطالب پرداختن به علم و درس درکنار دین و قرآن و همچنین به زهد و طریقت درکنار مدنیت و سیاست و شریعت عنوان می‌دارد. چنانچه حضرت اباعبدالله(ع) را نیز چهره‌ای دینی، عرفانی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌بیند.
 
متن اصلی کتاب با عناوین مختلفی همچون فلسفه عزاداری، اهمیت شناخت اباعبدالله(ع) و پیام عاشورا، شناخت انحرافات دین در بستر سنّت، پاسخ به برخی سوالات در زمینه عاشورا و ... فهرست‌بندی گردیده و در ابتدای هر بحث، آیاتی از قرآن کریم آورده شده که با ذکر ترجمه و تفسیر کوتاهی درمورد آیه شریفه، به ارتباط آیات با واقعه عاشورا و ایام محّرم پرداخته می‌شود. همچنین توجه داده می‌شود که اگر به واقعه عاشورا به‌گونه‌ای نظر کنیم که روح احیاء اسلام را درآن ببینیم، ارتباط آن با این آیات، که حقیقت اسلام را به ما تذکر می‌دهند، مشخص خواهد شد. به‌ بیان دیگر، به مدد آیات قرآن، برداشت صحیح و درستی از واقعۀ عاشورا خواهیم داشت؛ چرا که این قیام تاریخی، درست مثل قرآن درمعرض برداشت‌های بسیار مختلفی قرار گرفته است که اکثراً از زمین تا آسمان با معنای حقیقی آن متفاوت است.
 
از ویژگی‌های برجسته و کم‌نظیر کتاب سلطان عشق این است که نویسنده به طرح سوالاتی مهم و ظریف در موضوعاتی همچون: شناخت اباعبدالله(ع) و پیام ایشان به زبان روز آمد و عقلانی، راه حق کدام است، اصلاح چه معنایی می‌دهد، امر به معروف چیست، فرق میان عزاداری سنتی و سنت عزاداری چیست و ده‌ها پرسش و پاسخ دیگر به مسائلی از این دست که نیاز روز جامعه است، می‌پردازد و شما خواننده محترم در هر سطر از این کتاب، با مفاهیم عالمانه و عارفانه‌تر از واقعه عاشورا آشنا می‌شوید. و مؤلف هدف از این کتاب را فهم بهتر «کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا» و «إن الحسین مصباح الهدی و سفینۀ النجاۀ» می‌داند.
 
 در بخش پایانی کتاب با گردآوری منتخباتی از جلد‌های اول، دوم و سوم کتاب حماسه حسینی شهید مطهری، سعی مضاعفی شد تا خواننده با مکتب حسین(ع)، فلسفه قیام و نحوه صحیح عزاداری برای ایشان بیشتر آشنا شود.
 
همچنین در انتهای کتاب، به‌جهت تسهیل مطالعه دین‌پژوهان و علاقمندان، فهرست اعلام (نمایۀ موضوعی، نمایه نام‌ها) آمده است.

برچسب ها

هیچ برچسبی مرتبط با این کتاب وجود ندارد