راهنمای ادیان زنده

بازدید : 294 - ۲۵ دی ۱۳۹۶
راهنمای ادیان زنده
عنوان راهنمای ادیان زنده
نویسنده جان ر.هینلز
مترجم دکتر عبدالرحیم گواهی
نوبت چاپ 0
ناشر .
چاپ اول ۲۵ دی ۱۳۹۶
قیمت 0 تومان

انسان همیشه به دین گرایش داشته است به همین دلیل، در طول تاریخ، ادیانِ واقعى یا ساختگى ظهور کرده و انسان را به کردارهایى واداشته‏اند. پاره‏اى از آنها اکنون دیگر بروز و ظهورى ندارند، اما برخى از آنان زنده‏اند و طرف‏دارانى دارند. این ادیان زنده، کدامند و اصول و مبانى آنها چیست؟
درباره شناخت ادیان، کتاب‏هاى چندى ترجمه یا تألیف شده است، اما همگى فردى‏اند و هم‏چنین اطلاعات آنها قدیمى است، اما اثر حاضر، به خامه بیست نفر از دین‏شناسان بزرگِ معاصر پنج قاره جهان نگارش شده و به شکل مستند و روزآمد، در فصل‏هاى متعددى به صورت مستقل درباره این ادیان تحقیق کرده است: یهود، مسیحیت، اسلام، زردشتى، سیک، هندویى، جِیْنى، بودایى، چینى، ادیان بومى آمریکاى شمالى، ادیان ژاپنى، ادیان منطقه اقیانوس آرام، ادیان آفریقایى و ادیان جدید غربى.
ترجمه روان و امینِ آقاى دکتر عبدالرحیم گواهى با سابقه گران‏سنگ در شناخت ادیان و نیز ترجمه، این کتاب را در اختیار فارسى‏زبانان گذاشته است.

اين كتاب، همانطور كه از نامش پيداست، به اديان زنده جهان مي‌پردازد، يعني شامل اديان منقرضه يا اديان با پيروان بسيار قليل مثل اديان جيني و زردشتي نمي‌شود. مطالب كتاب از نظر و تازگي روزآمد بودن در نوع خود كم‌‌نظير است. كتاب از دو بخش تشكيل شده است. در بخش اول به توصيف اديان زنده مي‌پردازد و تفاوت آن با ديگر كتب در همين بخش در به دست دادن نگاهي منطقه‌اي از اديان است. به عنوان مثال، عناويني مثل اديان چين و آفريقا و اديان بومي امريكاي شمالي يا اديان حوزه اقيانوس آرام و غيره به‌ندرت در منابع ديگر با اين اسم و رسم‌ها  پيدا مي‌شوند. بخش دوم كتاب نوعاً به مباحث بين‌الادياني نظير دين و جنسيت، دين و معنويت، دين در هجرت، كه مبحث جديدي در مباحث اديان است، مي‌پردازد.

برچسب ها

هیچ برچسبی مرتبط با این کتاب وجود ندارد