لطفا صبر کنید ...
جزئیات خبر 13 اردیبهشت 1395
مسجدی به رنگ سفید

سومین مسجد بزرگ جهان در امارات متحده عربی از مساجدی است که از مرمر سفید پوشیده شده است.

به نقل از وبلاگ خبری «محمد حمدى جمال توفيق»، مسجد الشیخ زاید بن سلطان آل نهیان، مسجدی در شهر ابوظبی، کشور امارات متحده عربی است. این مسجد بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی (صل الله و علیه و آله و سلم)، سومین مسجد بزرگ جهان است و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی به شمار می رود. مساحت مسجد، به غیر از دریاچه‌های اطراف خارجی مسجد ، بیست و دو هزار متر مربع است و از داخل برای هفته هزار نمازگزار ظرفیت دارد و مساحت خارجی آن برای 40 هزار نمازگزار ظرفیت دارد.

 

نام این مسجد از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده ‌است که بنیان‌گذار و نخستین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده ‌است. او چهارم نوامبر ۲۰۰۴ میلادی درگذشت و قبر وی در سمت شمال مسجد واقع شده ‌است این مسجد به طور رسمی در ماه رمضان در سال ۲۰۰۷ میلادی گشوده شد.

 

گنبد مسجد، بزرگ ترین گنید جهان است و ارتفاع آن 83 متر و وزن آن یک هزار تن است. این مسجد ، 57 گنبد در حجم های مختلف دارد که رواق های خارجی و ورودی اصلی را می پوشاند و تمام مسجد از سنگ سفید پوشیده شده است.

 

شیخ زاید بن سلطان آل نهیان سال 1996 میلادی دستور ساخت مسجد را دادند و اولین بار نماز عید قربان، 19 دسامبر 2007 میلادی در این مسجد خوانده شد. قالیچه سالن اصلی اصلی مسجد هفت هزار و 119متر مربع است و یکی از بزرگ ترین سجاده‌ های جهان است، این قالیچه یکی از شاه‌کارهای طراح بزرگ ایرانی به نام علی خالقی است، در این قالیچه ۳۵ تن پشم و پنبه و ابریشم به کار رفته ‌است. این فرش بزرگ به دست هنرمندان ایرانی برای مسجد شیخ زاید بافته شده‌ است، و نیز بزرگ ترین لوستر جهان نیز توسط شرکت‌ های اروپایی ساخته شده است.

 

 
بازدید : 198 0 نفر پسندیده اند 0 0 نفر نپسندیده اند 0

کلیه حقوق متعلق است به مرکز پژوهش ادیان جهان
Copyright 2011-2012 World Religion Research Center All rights reserved
Designed & Powered by RedPineSoft
بازدید امروز : 102
بازدیـــــد کـل : 335369
خبــرنـامه مرکز پژوهش ادیان جهــان
ایمیل خود را وارد کنید و آن را به لیست خبرنامه اضافه و یا از آن حذف نمایید
عضویت در خبرنامه افزودن ایمیل به خبرنامه حذف ایمیل از خبرنامه