ربات روحانی برای اجرای تشریفات مذهبی ساخته شد

بازدید : 1081 - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - اخبار ادیان جهان
ربات روحانی برای اجرای تشریفات مذهبی ساخته شد
رابطه دین و تکنولوژی در نظر و اندیشه هرچه باشد در مقام عمل پیشرفت‌هایی داشته است. ژاپن که در صنعت و تکنولوژی پیشگام‌ترین‌هاست در زمینه به‌روز کردن مناسک دینی نیز ایده‌هایی دارد

رابطه دین و تکنولوژی در نظر و اندیشه هرچه باشد در مقام عمل پیشرفت‌هایی داشته است. ژاپن که در صنعت و تکنولوژی پیشگام‌ترین‌هاست در زمینه به‌روز کردن مناسک دینی نیز ایده‌هایی دارد. پیش از این، شرکت موکونوکو با همان دقت نظر و توجه خاص ژاپنی‌ها به جزئیات، در اجرای سفارشی برای پیروان شینتو معابد خانگی کوچک را به گونه‌ای طراحی کرده بود تا این معابد به شکل آیفون شرکت اپل باشد. حال شرکتی دیگر در پاسخ به نیاز پیروان بودا ابداعی کرده است.

 

به‌تازگی شرکت ژاپنیِ «نیسی» نقش جدیدی برای ربات انسان‌نمای خود با عنوان «پپر» طراحی کرده است. از این پس، می‌توان ربات‌های این شرکت را به منظور برگزاری تشریفات مذهبی در مراسم‌های خاکسپاری کرایه کرد.

چندی پیش این ربات در حالی که با صدای کامپیوتریِ خود سوتراهای بودایی را می‌خواند و بر طبلی می‌کوبید، در نمایشگاهی صنعتی در توکیو به نمایش گذاشته شد. هزینۀ اجارۀ یک ربات روحانی تنها یک چهارم هزینۀ کشیش‌های انسانی است.

به گفتۀ میچیو اینامورا، مشاور اجراییِ شرکت نیسی، جمعیت کشور ژاپن رو به پیری و کوچک شدن است و بسیاری از روحانیان بودیست دیگر مثل گذشته مورد حمایت مالی مردم نیستند. لذا بعضی از آن‌ها در کنار رسیدگی به مسئولیت‌های خود در معبد، شغل دوم پاره‌وقتی نیز اختیار کرده‌اند.

 

 

برچسب ها

هیچ برچسبی مرتبط با این خبر وجود ندارد