عربستان سعودی علیه اسلام سیاسی

بازدید : 415 - ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - اخبار ادیان جهان
عربستان سعودی علیه اسلام سیاسی
شاهزاده عربستان تلاش می کند وهابیت را اصلاح کند و اخوان المسلمین را ایزوله کند.

عربستان سعودی علیه اسلام سیاسی

شاهزاده عربستان تلاش می کند وهابیت را اصلاح کند و اخوان المسلمین را ایزوله کند.

 

چگونه می‌توان قوانین الهی را باطل کرد؟ چطور می‌توان چیزی را که تاکنون گفته می‌شد قانونِ خداوند است تغییر داد؟ این پرسش‌هایی است که محمدبن‌سلمان در زمانی که محدودیت‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد با آن روبه‌روست؟ او عامل تمام محدودیت‌ها را ایران می‌داند و می‌گوید عربستان سعودی از سال 1979 (سال انقلاب 1357 در ایران) مسیر دیگری در پیش گرفت. در آن سال سنّی‌های افراطی به مسجد جامع مکه یورش بردند.

پیش از آن عربستان سعودی کنسرت و سینما داشت، بعد از سال 1979 پادشاهان سعودی که خودشان را نگهبان و متولی دو مسجد مقدس می‌دانستند تصمیم گرفتند دشمنان خود را، اعم از شیعه و سنّی از سرزمین‌های مقدس اسلامی بیرون کنند.

او می‌گوید بیشتر قوانینی که اکنون معرفی می‌شوند ملحدانه و بدیع‌ نیستند، بلکه بازگشت به گذشتۀ عادی خودمان است. اسلام دین معتدلی است و متاسفانه افراط گرایی این دین را از ما ربوده است.

مقامات مذهبی عربستان سعودی پس از سال 1979، قوانین سختی را در سراسر قلمرو پادشاهی‌شان اعمال کردند، با ظهور جهاد جهانی، قوانین سعودی در تلاش بود از نفوذ گروه‌های افراطی مثل القاعده، طالبان و داعش جلوگیری کند، زیرا اعمال و تفکر مذهبی آنها بسیار شبیه به روحانیون سعودی بود به جز در زمان و مکانی که می‌بایست به خشونت سیاسی دست می‌زدند.

مقامات سعودی چگونه می‌توانستند بین وهابی‌گرایی و جهادگرایی فاصله بیندازند؟ آنها انکار کردند که چیزی به نام وهابی‌گری وجود دارند و گفتند اقدامات و قوانین