شب قدر

بازدید : 228 - ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - اخبار مرکز پژوهش ادیان جهان
شب قدر
شب قدر دارای آنچنان مقامی است كه به تعبیر قرآن كریم قابل درك نیست اگر هم كسانی بتوانند این شب بسیار با عظمت را درك كنند باید متصل به وحی باشند.

 

 شب قدر دارای آنچنان مقامی است كه به تعبیر قرآن كریم قابل درك نیست اگر هم كسانی بتوانند این شب بسیار با عظمت را درك كنند باید متصل به وحی باشند. 

بزرگان فرموده اند كه این خطاب هر چند به ظاهر بر پیغمبر است كه تو چه می دانی شب قدر چبست؟ لكن معنا ندارد كسی كه ملائكه بر او در این شب وارد می شود شب قدر را درك نكند پس این خطاب كنایه است اولا برای نشان دادن عظمت این شب و ثانیا خطاب در واقع به عموم است كه قادر به درك آن نیستند. 

در این میان بعد از حضرت رسول (ص) شخصیتی والاتر از امیرالمومنان علی بن ابی طالب (ع) در عالم وجود ندارد تا بتواند درباره چنین شبی سخن به میان آورد. 

كلیني در كافي از حسن بن عباس از رسول خدا (ص) نقل كرده است كه حضرت به اصحابش فرمود: به شب‏ قدر ایمان آورید، زیرا آن شب از علي‏ بن ابي طالب و یازده فرزندش بعد از وي است. 

*
معنی شب قدر 

اصبغ بن نباته از حضرت علي (ع) روایت كرده كه پیغمبر خدا (ص)، به من فرمود: یا علي آیا مي‏داني معني شب‏ قدر چیست؟ عرض كردم: نه یا رسول الله! پیغمبر (ص) فرمود: خداوند تبارك و تعالي در آن شب به تقدیر و سرنوشتي كه در روز قیامت خواهد بود، قضا و حكم، و اندازه‏گیري كرده، و در آنچه خداي عز و جل فرمان داد ولایت تو بود، و نیز ولایت امامان از نژاد تو، تا روز قیامت. 

امام جواد از پدرش از پدران بزرگوارشان از امیر المومنان حضرت علی (ع) روایت كند كه گفت: از رسول خدا (ص) شنیدم كه به اصحابشان مي‏فرمود: به شب‏ قدر ایمان بیاورید كه آن شب براي علی‏ بن ابي طالب و فرزندان یازده‏گانه پس از اوست. 


*
تداوم شب قدر 

از امیرالمومنین علیه السلام روایت شده كه به ابن عباس فرمود: همانا شب‏ قدر در هر سالي هست، و در آن شب كار همه سال فرود آید، و براي آن كار پس از رسول خدا (ص) سرپرستاني هست، ابن عباس عرض كرد: آن سرپرستان كیانند؟ فرمود: من و یازده تن فرزندانم كه از صلب منند اماماني هستند كه فرشتگان با آنان حدیث كنند. 

امام علي (ع) غالبا می فرمود كه: هر گاه تیمي و عدوي (ابوبكر و عمر) خدمت پیغمبر (ص) بودند و آن حضرت سوره 'انا انزلناه' را با خشوع و گریه تلاوت می فرمود، می گفتند: چقدر در این سوره دلت می سوزد، پیغمبر (ص) می فرمود: براي آنچه چشمم (فرشتگان را در شب‏ قدر) دیده و دلم (بیان هر امر محكم را در آن شب) فهمیده و نیز براي آنچه دل این شخص (علي علیه السلام) پس از من در می یابد. آنها می گفتند: مگر شما چه دیده‏اي و او چه می بیند؟ حضرت براي آنها روي خاك می نوشت‏ 'تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ' سپس مي‏فرمود: پس از اینكه خداي عز و جل فرماید 'هر امري' دیگر چیزي باقي می ماند؟ می گفتند: نه، می فرمود: می دانید آنكه هر امري بر او نازل مي‏شود كیست؟ می گفتند: تو هستي اي رسول خدا، می فرمود: آري، اما شب‏ قدر بعد از من هم هست؟ می گفتند: آري، می فرمود: در شب هاي قدر پس از من هم آن امر نازل مي‏شود؟ می گفتند: آري.

برچسب ها

هیچ برچسبی مرتبط با این خبر وجود ندارد