لطفا صبر کنید ...
جزئیات خبر 04 اسفند 1395
حضور ریاست مرکز پژوهش ادیان جهان در همایش علمی تخصصی نهمین جشنواره بینالمللی هنرهای تجسمی فجر

 

 دکتر عبدالرحیم گواهی رئیس شورای آینده نگری فرهنگستان علوم و ریاست مرکز پژوهش ادیان جهان در باب "خوانش هنر از دیدگاه آینده نگری" مطالب زیر را بیان نمود:

آشنایی من با فلسفه موجب شده تا به هر موضوعی نگاهی فلسفی داشته باشم، فلذا در این عنوان از دیدگاه فلسفی سوالی برای من مطرح است،  ذاتاً هنر چیست؟ با نگاه من، هر انسانی در زندگی هنرمند است و می‌تواند در کارش خلاقیت هنری داشته باشد، هنر اختصاصی نیست، بعضی‌ها در قله هستند، قله علم، قله عقل، قله هنر و این بدان معنی نیست که دیگران علم یا عقل ندارند و یا هنرمند نیستند. من هنر را در وجه درون ذاتیش، وجهی که با حقیقت و با زیبایی سروکار دارد، در همه مشترک می‌بینم.

ریاست مرکز پژوهش درادامه افزود: از آن جائیکه امروز قرار است راجع به خوانش هنر فردا صحبت کنیم باید بدانیم هنر امروز چیست ؟ وآیا هنر می‌تواند دیروز و امروز و فردا داشته باشد آن‌هم با رویکرد آینده‌نگری ؟

دکتر گواهی درباره تعریف هنر و آینده‌نگری بیان کردند که: اگر بخواهم هنر را در یک جمله تعریف کنم به زعم من "هنر توان خلق زیبایی است"و به مانند علم که برایش معلومی هست، برای هنر هم مخاطبی وجود دارد و به تعداد اصناف مخاطب انواع خوانش‌ها وجود خواهد داشت، خوانش فلسفی، خوانش مذهبی، خوانش عامیانه، خوانش سنتی و قص علیهذا.

رییس شورای آینده نگری در پاسخ به سوال چگونگی خلاقیت هنرمند با وجود ابزار تکنولوژی با ذکر خاطره‌ای از استاد خویش علامه جعفری نظر وی را اینگونه بیان کرد "زیبایی پرده شفافی است که روی این عالم کشیده شده است" وی در ادامه افزود زیبایی درون آدم هاست مثل خیر، مثل حقیقت . زیبایی و هنر جزء عناصر ذاتی ادراک انسان هاست.

ایشان در تعریف آینده نگری بیان کرد: آینده‌نگری علمی است که بشر را به سمت آینده‌ای پر از نشاط، شادی، دوستدار محیط زیست هدایت می‌کند و از ایجاد آینده نامطلوب دور می‌سازد.

ادامه مطلب را در بخش مقالات با عنوان "خوانش هنر با رویکرد آینده نگری" مشاهده بفرمایید.
بازدید : 141 0 نفر پسندیده اند 0 0 نفر نپسندیده اند 0

کلیه حقوق متعلق است به مرکز پژوهش ادیان جهان
Copyright 2011-2012 World Religion Research Center All rights reserved
Designed & Powered by RedPineSoft
بازدید امروز : 100
بازدیـــــد کـل : 331174
خبــرنـامه مرکز پژوهش ادیان جهــان
ایمیل خود را وارد کنید و آن را به لیست خبرنامه اضافه و یا از آن حذف نمایید
عضویت در خبرنامه افزودن ایمیل به خبرنامه حذف ایمیل از خبرنامه