لطفا صبر کنید ...
جزئیات خبر 06 مهر 1395
ده رخداد برتر دینی در سال 2015

محسن محصل یزدی: انجمن خبرنویسان دینی (RNA) هرساله 10 رخداد مهم دینی را در یک نظرسنجی از اعضای این انجمن انتخاب می­‌کند. امسال هم این نظرسنجی انجام شد و حکم دادگاه عالی آمریکا برای قانونی­ کردن ازدواج همجنس­گرایان در ماه جوئن سال جاری در جایگاه اول مهم‌ترین رخداد سال 2015 از نگاه اعضای این انجمن قرار گرفت.

ده رخداد برتر دینی در سال 2015

 جایگاه دوم مهم‌ترین رخداد‌ها در نزد این انجمن به صدها هزار مهاجری اختصاص دارد که به اروپا و آمریکا گریختند و جنجال­‌های زیادی را در کشورهای اروپایی و آمریکا به همراه داشته­‌اند.
پاپ فرانسیس با اختصاص  نزدیک به نیمی از آراء به عنوان اولین گزینه، برای سومین سال متوالی به عنوان چهره خبرساز دینی سال برگزیده شد. در سال 2015 وی با جذب اقبال عامه مردم و البته برانگیختن خشم برخی با حمایت از فقرا و به حاشیه ­رانده­‌شدگان، تقبیح طمع و تخریب محیط زیست وحضور کاریزماتیک­اش در بازدید از آمریکا، آفریقا و آمریکای لاتین به چهره برگزیده سال بدل شد.  ده رخداد برتر دینی در سال 2015 بدین شرح است:
1. دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در یک تصمیم تاریخی ازدواج همجنس‌گرایان را در همه ۵۰ ایالت این کشور قانونی اعلام کرد. پیش از این همجنس‌گرایان می‌توانستند به صورت قانونی تنها در ۳۶ ایالت ازدواج کنند. با حکم دیوان عالی، ازدواج همجنس‌گرایان اکنون در ۱۴ ایالت دیگر نیز قانونی شده است. این تصمیم دیوان عالی آمریکا اما مخالفت‌هایی را در پی داشته است. شورای تحقیقات خانواده که یک نهاد محافظه‌کار است می‌گوید این حکم نمی‌تواند قانون طبیعت را تغییر دهد.
2. هزاران مهاجر، که بیشتر آنان جنگ‌زدگان سوری بودند، از دریا و زمین به اروپا سرازیر شدند که مخالفت قابل توجه راستگرایان در برخی از کشورها و مشکلات روحی ناشی از همدردی زیاد را حتی برای کشورهایی که پذیرای آنها بودند به همراه داشته است.
3. داعش سلطه رعب و وحشت خود را به خارج از مرزهای عراق و سوریه گسترش داد. داعش مسئولیت بریدن سر 21 مسیحی قبطی، زنده سوزاندن یک خلبان اردنی، مرگ صدها مسافر بر اثر بمب‌گذاری در یک هواپیمای روسی، بمبگذاری­‌های مرگبار در بیروت و پاریس و تیراندازی مرگبار در شهر سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا را برعهده گرفت.
4. شعله­‌ورشدن سخنان ضد اسلامی در آمریکا و اروپا، به‌طوری که برخی از سیاستمداران درخواست نظارت و کنترل مسلمانان و ممنوعیت ورود پناهندگان مسلمان به خاک این کشور را به بهانه ترس از تروریسم داشته­‌اند. برای نمونه دونالد ترامپ، کاندیدای پیشتاز جمهوری­‌خواهان در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا، در طرحی خواستار ممنوعیت کامل ورود مسلمانان به آمریکا شد.
5. پاپ فرانسیس در دیداری تاریخی به آمریکا سفر کرد و طی این 9 روز سفر، استقبال گرمی از او در واشنگتن، نیویورک و  فیلادلفیا شد و همچنین وی در کنگره و سازمان ملل سخنرانی کرد. پاپ فرانسیس اولین رهبر کاتولیک‌های جهان است که در کنگره ایالات متحده آمریکا سخنرانی کرده است.
6. حملات تروریستی نیروهای وابسته به داعش در چند منطقه پاریس، منجر شد حدود 130 تن کشته و نزدیک به 200 نفر دیگر زخمی شوند. در این حملات، شش تیراندازی و دو انفجار انتحاری در هفت نقطه پاریس روی داد. این برای نخستین بار در تاریخ فرانسه است که عملیات انتحاری در خاک این کشور صورت می­‌گیرد.
7. انتشار بیانیه‌­ای از سوی پاپ فرانسیس دوم با عنوان "ستایش از آن توست (laudati si)  " در مورد محیط زیست. وی در این بیانیه خواستار جایگزینی سوخت­‌های فسیلی به دلیل گرمایش زمین، بهره‌وری در مصرف انرژی و یارانه برای انرژی‌های تجدیدپذیر و یافتن راه­ حلی برای مسئله زباله‌های صنعتی شد. رهبران دینی جهان نیز در اجلاس آب و هوا که در ماه نوامبر در پاریس برگزار شد درخواست­‌های مشابهی را در مورد محیط زیست داشتند.
8. یک  جوان سفیدپوست وارد کلیسای امانوئل متعلق به سیاه­‌پوستان فرقه متدیست در شهر چارلستون، در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا شد و با تیراندازی به سوی نمازگزاران، نه نفر از آنان را کشت. در پی این فاجعه، بسیاری از موسسات جنوبی آمریکا پرچم نبرد کنفدراسیون را از مراکز خود حذف کردند. این پرچم که سابقه آن به دوران جنگ داخلی آمریکا طی سال­‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی باز می­‌گردد، برای رنگین­‌پوستان، نماد برده­‌داری و نژادپرستی محسوب می­‌شود.
9. گروه­‌های دینی متعددی شامل مسیحیان، یهودیان، مسلمانان و پیروان آیین جهانگرایی توحیدگرا(Unitarian Universal) حمایت همه­‌جانبه خود را از جنبش حامی حقوق سیاهپوستانِ BlackLivesMatter  # اعلام کردند. این جنبش در 2013 با هدف مبارزه با خشونت علیه سیاهپوستان در آمریکا شکل گرفت و در سال 2015 در پی مرگ یک سیاه‌پوست ۲۵ ساله به نام «فردی گری» توسط مامورین پلیس در شهر بالتیمور آمریکا فعالیت­شان شدت یافت و طرفداران زیادی در شبکه­‌های مجازی پیدا کرد.
 
10. پاپ فرانسیس در این سال هم برنامه اصلاحاتی خویش را در واتیکان ادامه داد. پایان­دادن به اختلافات سه ساله واتیکان با راهبه­‌های ایالات متحده، تایید شدن معجزه مادر ترزا، دفاع همه­‌جانبه از نیازمندان، تسهیل در روند ابطلال ازدواج و پیشنهاد ایجاد فضایی معنوی­‌تر برای پیروان کاتولیک با تاکیید بر تایید و پشتیبانی از قوانین کلیسا برای طلاق و ازدواج مجدد از جمله اصلاحاتی بود که پاپ فرانسیس در سال 2015 بر پیکره محافظه­‌کار کلیسای کاتولیک وارد کرد

 
بازدید : 212 0 نفر پسندیده اند 0 0 نفر نپسندیده اند 0

کلیه حقوق متعلق است به مرکز پژوهش ادیان جهان
Copyright 2011-2012 World Religion Research Center All rights reserved
Designed & Powered by RedPineSoft
بازدید امروز : 114
بازدیـــــد کـل : 331188
خبــرنـامه مرکز پژوهش ادیان جهــان
ایمیل خود را وارد کنید و آن را به لیست خبرنامه اضافه و یا از آن حذف نمایید
عضویت در خبرنامه افزودن ایمیل به خبرنامه حذف ایمیل از خبرنامه